26 września Europejski Dzień Języków

W dniu 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.Święto to, zostało ustanowione w 2001 przez Radę Europy, aby popularyzować wiedzę na temat języków używanych w Europie, promować  różnorodność językową i kulturową, a przede wszystkim zachęcać do nauki języków obcych.Tegoroczny Europejski Dzień Języków odbywał się pod hasłem Znajomy język obcy.
W naszej szkole, spotkaliśmy się na uroczystym apelu, na którym każda klasa zaprezentowała kilka podstawowych zwrotów w języku wylosowanego wcześniej kraju europejskiego oraz zaprezentowała  rekwizyty związane z kulturą i geografią danego państwa.
Podczas prezentacji mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak po szwedzku powiedzieć „do widzenia”, po ukraińsku „dziękuję”, czy po hiszpańsku „dzień dobry”. Można było też spróbować oryginalnej niemieckiej sałatki ziemniaczanej, francuskiej bagietki oraz czeskiego ciasta.W drugiej części apelu, przedstawiciele klas brali udział we wspólnej zabawie – quizie językowym dla poliglotów „Jak dobrze znasz języki obce?” Choć quiz nie miał charakteru konkursu, wszyscy uczestnicy bardzo starali się wypaść jak najlepiej, odgadując znaczenie czeskiego słowa „laska” czy greckiego „gamos”.
Mamy nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków zachęciły wszystkich do poznawania nowych języków.